© 2019 Titahi Bay Horticultural Society 

  • w-facebook

54TH TITAHI BAY HORTICULTURAL SOCIETY SPRING FLOWER SHOW 2019 

 

Our fabulous spring flower show was held on over the weekend 31 August - 1 September 2019.

 

2019 Spring Flower Show Schedule

For detailed information on the show schedule, exhibition categories, deadlines and rules, please download a copy of the show schedule.


Prize Summary for the

54th Spring Flower Show 2019
 

  • Total number of entries in our whole show: 510 

  • Number of entries in Daffodil sections : 144

  • Number of entries in non-Daffodil sections : 315 

  • Number of exhibitors in Daffodil and non-Daffodil sections : 50 including 1 school 

  • Number of entries in Floral Art sections : 51 


National Daffodil Class 
First Red Rosette : Diana Loader
Second Blue Rosette : Margaret Seconi 

David Adams Medal Class
First Medal : John McLennan 
Second place Blue ribbon : Diana Loader
Third place Green ribbon: Margaret Seconi 

The ANZ Bank Cup and Titahi Bay Horticultural Society Blue Ribbon, and prize awarded to the Champion Bloom, Daffodil 
John McLennan 

A prize awarded for most points in Open Daffodil 
Margaret Seconi & John McLennan (equal points)

Titahi Bay Beautifying and Horticultural Society Cup and prize awarded for the Best Bloom in Amateur Daffodil 
Vanessa Barnett 

Plantwood Garden Centre Cup and prize awarded to the exhibitor who gains most points in Amateur Daffodil 
Margaret Kuper 

A prize awarded for the Best Bloom in Novice Daffodil 
Daniel Jones 

A prize awarded to the exhibitor who gains most points in Novice Daffodil 
Daniel Jones 

A prize awarded to the exhibitor who gains Best Bloom in Historic Daffodil 
Margaret Seconi 

A prize awarded to the exhibitor who gains most points in Historic Daffodil 
Diana Loader

A prize awarded for best stem Secondary in Junior Daffodil

(not contested) 

A prize awarded for best stem Primary/Intermediate in Junior Daffodil

(not contested) 

A prize awarded for best stem Preschool in Junior Daffodil
(not contested) 

Porirua Horticultural Society Cup and prize awarded for Best Exhibit in Cut Flower 
Jo Maxwell 

Anne May Memorial Cup and prize awarded for the Best Vase of Polyanthus or Primroses
Gill Palmer 

Prize awarded to the exhibitor who gains most points in Cut Flower 
Gill Palmer 

A prize awarded for Best Collection in Cut Flower 
Gill Palmer 

Whitford J Brown Cup and prize awarded to the Best Exhibit in Trees and Shrubs
Gill Palmer 

Twigland Gardeners World voucher awarded to the exhibitor gaining most points in Trees and Shrubs 
Lyndel Borrie 

A prize awarded for Best Collection in Trees and Shrubs 
Esther McKendrick 

Alex O’Hara Trophy and Titahi Bay Horticultural Society Blue Ribbon and prize awarded to the Champion Bloom, Camellia 
Dorothy Gibbs 

A prize awarded for most points in Camellia 
Esther McKendrick 

A prize awarded for most points in Novice Camellia 
Merilyn Maclachlan & Stella Vine (equal points) 

The Winstone Trophy and prize awarded to the Best Exhibit in Container Plants 
Tracey Waters 

A prize awarded to the exhibitor gaining most points in Container Plants 
Tracey Waters & Esther McKendrick (equal points) 

Stacey Byron Trophy and prize awarded to the Best Exhibit in Fruit & Vegetables 
Margaret Rushbrook 

A prize awarded to the exhibitor gaining most points in Fruit & Vegetables 
Daniel Jones 

A prize awarded to the Best Exhibit in Preserves 
Margaret McLeod 

Frances Brown Trophy, Titahi Bay Horticultural Society’s Floral Art Ribbon, and prize awarded to the Best Exhibit in the Open Floral Art 
Julie Burgess 

A prize awarded for Best Exhibit in Intermediate Floral Art 
Sue Gray 

Prize awarded to the Best Exhibit in Amateur Floral Art 
Ann Jenkins 

A prize awarded for Best Exhibit in Novice Floral Art
(not contested) 

Olive Maclean Trophy and prize awarded for Best Exhibit in Special Floral Art section
Ann Jenkins 

Joan Scott Trophy and prize awarded for Best Exhibit in Junior Novice Floral Art for 13 to 17 years old 
(not contested) 

Prizes awarded for Children’s Floral Art 
9 to 12 years old
Class G - Saffron Morrison, Clara Broadbent, Vanessa Jane Lolagi 

5 to 8 years old 
Class H - Mason Gray, Eli Ataera, Christian Venvongsoth, Winnie Sio 

Preschool Floral Art
Class I - Callan Sorgeson, Jojo, Ruth 

Julie Burgess Trophy awarded for Best Exhibit in the Children’s Floral Art 
Mason Gray 

Allan Newbold Cup awarded to the exhibitor gaining most points over the Spring Flower Show 
Esther McKendrick

1/7

For more information about the Spring Flower Show contact:

Martin McKendrick

Show Convenor

Phone (04) 236 8062

titahibayhorticulturalsociety@gmail.com